Suomessa on haikailtu takaisin superfinaalien maailmaan, mutta Ruotsissa on paikoin nostettu esille finaalisarjojen mahdollisuuksia.
Samuelsson nosti ongelmaksi myös liian pitkät erätauot. Hänen mukaansa 15 minuutin tauot tekevät tapahtumasta pitkäveteisin ja pitäisi siirtyä 10 minuutin erätaukoihin. Suomen finaaleissahan on peräti 18 minuutin erätauot tällä hetkellä. Finaalipeleistä useampi on kestänyt 2,5 tuntia videotarkistuksineen päivineen, vaikkei yhtään jatkoaikaa ole nähty.
Näkisin, että haikailuissa puolin ja toisin on kyse siitä, että koskaan ei ole täydellistä. Ruotsissa väkeä riittää, mutta joskus on tylsää kun kaksi tasavahvaa jengiä väähtään yhden pelin. Jännitystä ja jännitettä oli superfinaalissa tänäkin vuonna. Suomessa hienoja sarjoja, mutta hallit ei täynnä. Joo, jotkut haikailee superfinaalia (osin minäkin) mutta keskimäärin kai sarjalla on vankka suosio Suomessa.
Yleisömääriin voi ja on forumilla esitetty erilaisia syitä. Vaikea sanoa mikä merkitys milläkin on, mutta olisihan se aika epärealistista odottaa joka finaaliin (halleissahan voidaan pelata kaikki jos ajatellaan, että se kannattaa) jotain 5000+ katsojaa kun runkosarjassa. Koskapa ruuhkia ei ole liiaksi 15 minsaa varmaan riittäisi oheismyyntiin, 10 on jo vähän. Tosin oheismyyntiäkin oli ainakin Espoossa vain vähän ja sekin ruokaa/juomaa. Missä fanikamat/sählykamat? Hakametsästä en osaa sanoa, mutta Bläk boksissahan Classic shop on aina auki kun pelataan.
Olen myös ymmärtänyt, että hallifinaalit on liiton proggis, jossa luonnollisesti myös seurat vuorotellen vetovastuussa ja tuotot jaetaan kolmeen osaan jollain kaavalla. Mitään tavallisuudesta poikkeavaa markkinointia (jokainen taho promoaa someissaan/sivuillaan) ei tosiaan ole tullut missään vastaan ja liput maksaa joka peliin saman verran. (kuka/ketkä päättänyt näistä?) Ulkoisilla tekijöillä on joku vaikutus, mutta seurojen ansioksi/viaksi en näillä spekseillä oikein osaa laittaa katsojalukuja. Sählyäbändissä on kyllä siinä jäljillä, että someissakin saisi helposti näkyvyyttä ja varmaan melko pienillä panostuksilla, mutta ei ole tainnut olla tuokaan keino valikoimassa.
Ja toden totta, lajin johtohahmojen olisi syytä pitää ääntä siitä millaista sählyn (välillä konkreettisesti kun erot ovat repsahtaneet nopeasti ja on saanut ryynätä kovaa) ilosanomaa ja draamaa menossa oleva sarja käänteineen ja kovassa vauhdissa taiturointeineen on tarjonnut.