Pääkallo

TPS 2025-2026

Viestejä
635
TPS on viimein julkaissut joukkueensa. Molkan, Tuonosen ja Jalon lisäksi lähtijät "paikattu" omilla junnuilla. Jostain syystä jutussa mainittu vain osa lähtijöistä. Huhumaasta taitaa löytyä parempi lista ja kansainvälisen siirtolistan mukaan lähtijöiden joukkoon kuuluu myös Sveitsiin siirtyvä Oliver Niemelä.

 
TPS pelaa sarjapaikasta. Playoffit ihan utopiaa.
Pahasti alkaa näyttämään siltä, että ensi kaudella fliigassa voi olla ns kolmen kerroksen väkeä.

On korput, classicit jne huipulla. Sit on lasbit, jymyt ja olssit keskikerroksessa. Alakerroksessa sit tepsi, haukat ja ervi pelaa omat plejarinsa jotka kestää sen 33 ottelua.
 
Pahasti alkaa näyttämään siltä, että ensi kaudella fliigassa voi olla ns kolmen kerroksen väkeä.

On korput, classicit jne huipulla. Sit on lasbit, jymyt ja olssit keskikerroksessa. Alakerroksessa sit tepsi, haukat ja ervi pelaa omat plejarinsa jotka kestää sen 33 ottelua.
Aika iso tasoero sarjassa tulee kyllä TOP-5 jälkeen. Oman mausteensa sarjataulukkoon tuo aluelohkot. Espoolaisjoukkueet saa kyllä järjestelmältä kohtuullisen ison kilpailuedun etelälohkossa, kun molemmat kohtaa neljä kertaa kaudessa nelikon Hawks, Ervi, FBC ja TPS. Kaikki neljä käytännössä varmoja pisteautomaatteja Oilersille ja Inkkareille. Toisessa lohkossa pisteautomaatti on vain Lasb. Sen sijaan Jymy ja OLS saattavat hyvinkin aiheuttaa useamman pistemenetyksen kolmikolle Krp, Classic ja SPV. Tämä aluelohkojärjestelmä saattaa olla hyvinkin merkittävässä roolissa, kun puhutaan runkosarjan voitosta, kotiedusta tai viimeisestä pudotuspelipaikasta. Ihan oma lukunsa on sitten se, mitä vaikutuksia tuo vedonlyöntirikkomusjuttu rangaistuksineen tuo kullekin joukkueelle ja sitä kautta liigan voimasuhteisiin.
 
TPS-valmennukselle pisteet rohkeudesta, kun ja jos lähtevät pelitapaa aktivoimaan. Toki voi ennustaa pitkää kautta, jos nuorelle joukkueelle ei jo syksyllä ala tulla edes joitain onnistumisia eli kolmen pisteen voittoja.
 
Viimeksi muokattu:
Jotta voit kirjoittaa viestejä, sinun täytyy rekisteröityä foorumille. Rekisteröityminen on ilmaista, helppoa ja nopeaa. Rekisteröidy tästä.
Takaisin
Ylös