- Viestejä
- 1,630
Eihän meillä ole kuin pari hassua lajia ja sitten yksilölajeissa muutamia huippuja / laji, joille ammattilaisuus on mahdollista. Silti kilpaurheilijoita on valtavia määriä.
Tämä voi olla klisee, mutta itsensä ylittäminen ja parhaan version rakentaminen itsestään (sisäinen motivaatio) sekä kilpailussa menestyminen (ulkoinen motivaatio) on monelle se juttu.
Ammattilaisuus tai edes puoli-ammattilaisuus toki mahdollistaisi nuo paremmin. Mutta ilmankin moni tavoittelee sitä terävintä huippua ammattimaisesti, vaikkakin amatöörinä. Myös salibandyssa.
Kyllä maailmalla on paljonkin lajeja joissa voi päätyä ammattilaiseksi.Suomalaisiakin löytyy lajeista Jääkiekko, jalkapallo, jääpallo, käsipallo, lentopallo, koripallo. Ainakin. Salipallo ei kuulu niihin lajeihin.